Milline õhksoojuspump valida?

Milline õhksoojuspump valida – millise firma mudel valida, et hiljem rahul olla?

Esialgu lihtsana näiv küsimus muutub keeruliseks, kui hakata külastama kliimaseadmete müüjate kodulehekülgi ning sirvida foorumite arvamusi. Valik on väga suur ja uusi mudeleid tuleb igal aastal juurde. Siinkohal on toodud mõned klientide lihtsad mõtted ja kogemused, millele tähelepanu pöörata.

Vaikne seade

Kas saan õhksoojuspumba panna elutupp? Elutoas võiks seade olla võimalikult vaikne ning vähe heli tekitav. Põhjus on arusaadav – häälekas kliimaseade ei lase rahulikult puhata ning selles osas tehtud esmast järeleandmist on hiljem keeruline kompenseerida. Kui seadet kasutada garaazi või töökoja kütmiseks, siis ei ole seadme müratase nii oluline ning selle võib esmatähtsate tegurite seast tahaplaanile lükata. Seadme häälekuse võrdluseks teiste analoogsetega kasutatakse õhksoojuspumpade hindamisel keerulist ekvivalentse mürataseme dB(A) hindamist. Pumpade võrdlemisel tasub seega vaadata, milline õhksoojuspumba müratase – tehnilistes andmetes on enamasti ära toodud nii siseosa kui välisosa müratase.

Kuidas võrrelda heli? Müra häälekuse võrdlemiseks on hea meeles pidada, et puulehtede kahin on 10dB, kella tiksumine ühe meetri kauguselt 30dB ning linnulaul 40dB. Kui õhksoojuspumba siseosa müratase on 55-65dB, siis võib seadet üldjuhul pidada vaikseks. Kuid see on asja üks külg.

Inverter õhksoojuspump

Traditsiooniline konditsioneeri töötamise võimsust töö käigus muuta ei saanud. Piltlikult öeldes tähendab see, et kui seade tööle pandi, siis kihutas see kohe täispööretel minema ning tulemuse saavutades lülitas end täielikult välja. Ühelt poolt tekitab seade täistuuridel töötamisel maksimaalset heli, mis hakkab üsna kiiresti häirima. Teisalt ei taga selline sisse-välja lülitustega töötamine head töökindlust miinuskraadidel toa kütmisel. Lisaks ei pruugi ruumi temperatuur püsida stabiilne, sest seade lülitab ennast sisse ja välja ning vahepeal jahtub ruum liiga maha või siis on liiga soe.

Inverteriga õhksoojuspump seevastu annab võimaluse õhksoojuspumba võimsust sujuvalt reguleerida. Inverteriga õhksoojuspumba kasutaja saab ise valida, kas:

  1. kütta tuba täisvõimsusel soojaks (suvel jahutada) või
  2. lasta õhksoojuspumbal ise valida sobiv puhumiskiirus.

Inverteriga õhksoojuspumbaga kaasneb siseosa madalam häälekus, sest seade ei tööta tegelikult kogu aeg täisvõimsusel. Kui toas on saavutatud sobiv temperatuur, siis töötab seade vaid parasjagu sellise võimsusega, et temperatuuri hoida.

Elektrikulu on inverter-õhksoojuspumba teine valikukriteerium – kui seade töötab vaid osalise võimsusega, siis ei kulu ka elektrienergiat liigsele tööle. Kokkuhoid on märgatav. Seega kui küsida, milline õhksoojuspump valida, siis inverter-õhksoojuspumbal on mitmeid eeliseid.

Külm ilm ja kütmine

Kas vähegi suurema külmaga on vaja seade välja lülitada ning kogu rõõm on otsas? Siiski mitte, sest kaasaegne töökindel õhksoojuspump töötab ka päris pakasega ehk kuni -25C külmadega. Kui võrdled seadmeid, siis vaata seadme töövahemikku – millistes temperatuurivahemikes seade nii kütab sooja kui jahutab tuba. Õigesti valitud seadmega saab ka talvel tuba soojaks kütta.

Igapäevaselt soojuspumpa kasutavate üürikorteri ja koduomanike arvamustest väärib äratoomist, et täiendava kütteseadmena on õhksoojuspump üsna asendamatu automaatne kütmise abimees.

NB – valiku tegemisel tasuks võimalusel eelistada Nordic-tüüpi seadmeid, mis sobivad põhjamaisesse kliimasse. Need seadmed tunnevad end meie talviste pakastega koduselt.

Kulude kokkuhoid

Kui suur on elektrikulu? Õhksoojuspumba puhul on vahest kasulikum küsida, kui palju seade ise elektrit tarbib ja palju soojust välisõhust juurde saadakse. Erinevatel välisõhu ja siseõhu temperatuuridel on ka elektrikulu väga erinev. Siiski on kehtestatud seadmete võrdlemiseks normatiivid, mille abi on valiku tegemine lihtsam ja arusaadavam.

Seadmeid omavahel võrreldes annab sellest hea ülevaate tehnilise info all ära toodud energiatõhususklassi näitaja – kas seade on kütmisel (või jahutamisel) A+ või A++ tõhususega.

Kui tunned end tehniliselt tugevamini, siis on abiks seadmete hooajaliste kasutegurite SCOP (kütmisel) ja SEER (jahutamisel) võrdlemine. Suurem kasutegur tähendab madalamat elektrikulu.

Milline õhksoojuspump valida?

  1. Vaata seadme mürataset
  2. Eelista inverter-tüüpi seadet
  3. Jälgi töötamise temperatuurivahemikku
  4. Silma seadme energiatõhusust

Kindlasti on erinevatel seadmetel kasulikke omadusi küll ja veel, millest piisab pildi üsna kirjuks ajamiseks. Siintoodud on vaid põgus pilk, mille alusel suurem valik ära teha ja otsustada, milline õhksoojuspump valida.

Postitatud õhk-õhk soojuspumbad Sildid ,